- OBČINA
- ORGANI OBČINE
- OBČINSKA UPRAVA
- OBVESTILA IN OBJAVE
- E-OBČINA
- LOKALNO
- TURIZEM
Belokranjsko gobarsko društvo je bilo ustanovljeno leta 2008 kot samostojna neprofitna javna društvena organizacija. Združuje fizične osebe, ki se ljubiteljsko ukvarjajo z nabiranjem in spoznavanjem gliv ter izobraževanjem s področja mikologije; ki jih druži ljubezen do narave in skrb za okolje. Društvo ima sedež na Štefanovem trgu 9 v Semiču. V društvo je vključenih okrog 70 članov iz celotne Bele krajine.
Izvedba gobarskih večerov je strokovno najaktivnejša in najpomembnejša dejavnost društva, ki jo prirejajo vsak prvi in tretji torek v mesecu od predvidoma maja do novembra. Osnovni namen gobarskih večerov je izobraževanje in proučevanje naše narave, kar prispeva k povečanju znanja o biotski raznovrstnosti. Člani in ostali zainteresirani prinesejo primerke gob. Le-te determinirajo in se seznanijo z njihovimi značilnostmi. Spoznavajo ne le posamezne vrste gliv in njihove habitate, pač pa tudi zakonodajne okvirje (Zakon o ohranjanju narave, Pravilnik o varstvu gozdov, Uredba o varstvu samoniklih gliv, Rdeči seznam gliv v Sloveniji, Gobarski kodeks Mikološke zveze Slovenije, ipd.), izmenjujejo si recepte in se družijo.
Enkrat do dvakrat letno organizirajo skupinsko nabiranje gob, ki se zaključi z determinacijo gob in družabnim srečanjem.
Vključujejo se v lokalne aktivnosti, sodelujejo pri prireditvah, organizirajo in spodbujajo prostovoljne aktivnosti za ohranjanje narave (npr. čistilne akcije, delavnice z učenci ipd).
Organizirajo strokovna predavanja in ekskurzije. Praviloma vsaj enkrat letno pripravijo razstavo gob, ki je namenjena izobraževanju širše javnosti.
Urejajo javni zeliščni vrt v Semiču in skrbijo za prenos znanja na širšo javnost, predvsem na otroke in mladino. Skozi občasna vodenja, delavnice in predavanja želijo naravoslovje približati javnosti in osveščati o tem, zakaj je narava pomembna za nas, kaj nam nudi in kako moramo z njo ravnati.
Društvo je član Mikološke zveze Slovenije. V okviru zveze sodelujejo s posameznimi društvi v Sloveniji, z medsebojnimi obiski na gobarske razstave pa si izmenjujejo izkušnje, krepijo sodelovanja in pridobivajo znanja.
Ministrstvo za naravne vire in prostor jim je aprila 2024 podelilo status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja narave.
Gobarjenje je kot vrsta rekreacije prijetna, koristna in zdrava oblika preživljanja prostega časa v naravi. Obenem zahteva tudi skrb za okolje, saj želimo prihodnjim generacijam zapustiti čim bolj ohranjeno naravo in bogate gozdove.
Vabljeni novi člani, ki vas zanima tovrstna dejavnost.