Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa ukrepe in metode za krepitev integritete in transparentnosti ter za preprečevanje korupcije in preprečevanje in odpravljanje nasprotja interesov, vse z namenom krepitve delovanja pravne države.
Integriteta je pričakovano delovanje in odgovornost posameznikov in organizacij pri preprečevanju in odpravljanju tveganj, da bi bila oblast, funkcija, pooblastilo ali druga pristojnost za odločanje uporabljena v nasprotju z zakonom, pravno dopustnimi cilji in etičnimi kodeksi.
Korupcija je vsaka kršitev dolžnega ravnanja uradnih in odgovornih oseb v javnem ali zasebnem sektorju, kot tudi ravnanje oseb, ki so pobudniki kršitev ali oseb, ki se s kršitvijo lahko okoristijo, zaradi neposredno ali posredno obljubljene, ponujene ali dane oziroma zahtevane, sprejete ali pričakovane koristi zase ali za drugega.
Vsakdo lahko Komisiji za preprečevanje korupcije
https://www.kpk-rs.si/ (KPK) poda prijavo o koruptivnem ravnanju ali v zvezi z drugimi kršitvami, za obravnavo katerih je pristojna komisija. V tem primeru je komisija zavezana ščititi vašo identiteto. Samo sodišče lahko odloči, da se razkrijejo vaši podatki in identiteta, in sicer le, če je to nujno za zavarovanje javnega interesa ali pravic drugih. Prijavo lahko podate tudi anonimno, vendar s tem komisiji onemogočite, da bi od vas lahko naknadno pridobila morebitne dodatne informacije, ki so lahko s stališča komisije nujne za razrešitev postopka.
Informacije in pojasnila Komisije za preprečevanje korupcije
Darila