»Ali letos je par na semiški ohceti? Kakšen smisel ima ohcet, če se noben ne poroči?« se je slišalo pred prireditvijo. Letos para na 21. Semiški ohceti ni bilo, glede na neodzivnost zadnjih dveh let smo sprejeli odločitev, da para tokrat ne bomo iskali.
Odločili smo se, da bomo letošnjo etnološko prireditev, ki prikazuje običaje ohceti v Semiču iz začetka 20. stoletja, izpeljali le z našo domačo folklorno skupino Semiška ohcet. Ker gre za ljudsko izročilo, ki ima zgodovinski pomen in svojo tradicijo, jo želimo kot takšno ohranjati in negovati za naslednje generacije.
Letos je prireditev potekala na novih lokacijah. Dogajanja na zelenici ob Kulturnem centru Semič, v starem trškem jedru, na ploščadi pred Kulturnim centrom so prireditev strnila in povezala v enovito celoto. »Ljubezen gre skozi želodec,« pravijo, zato je letošnja prireditev povezovala ravno to: kulinariko in ohcet, kot sklepni člen ljubezni. Na petkovi otvoritvi so se predstavile z razstavo Ohcet v sladkem članice Društva kmečkih žena Bele krajine, družina Simonič pa je goste postregla z vrhunsko Semiško penino. Folklorna skupina Semiška ohcet je prikazala obred prošnjačenja, kjer so prosili za nevesto. Program in ogled razstav so s svojimi avtorskimi pesmimi popestrili trije mladi, domači fantje, ki so si nadeli ime Ansambel Mladi Belokranjci. Ogledali smo si lahko fotografsko razstavo Tomaža Corela na temo poroke in razstavo Društva likovnih ustvarjalcev Semič, pred vhodom v KC pa so nas kočije spominjale, kako so včasih prevažali ženina in nevesto (razstavo je pripravil JSKD, OI Črnomelj). Goste je povezovalec Dušan Kofalt po uradni otvoritvi 21. Semiške ohceti, ki jo je otvorila županja ga. Polona Kambič, povabil v dvorano Kulturnega centra na koncert Ota Pestnerja, legendo slovenske zabavne glasbe.
V soboto dopoldne se je prvič odvijal festival vlečene potice in 3. pohod po Semiški gori. Več kot zadovoljni smo, saj smo v ocenjevanje prejeli kar 20 kvalitetnih potic iz vlečenega testa. Zadovoljnim in vedoželjnim obiskovalcem je bilo na stojnici Društva kmečkih žensk Semič pred vhodom v Kulturni center prikazan način priprave potice iz vlečenega testa, v avli pa so si lahko ogledali in kupili ocenjene potice.
Lepo število motoristov in kolesarjev se je zbralo na parkirišču pred KC, kjer jih je župnik g. Luka Zidanšek blagoslovil in jim, skupaj z županjo, zaželel srečo na vseh njihovih poteh.
S svojim obiskom so nas počastili tudi ljubitelji starodobnih koles, ki so s kolesi na torpedo prikolesarili iz Gribelj na blagoslov v Semič. Kolesarji s sodobnimi kolesi so se po blagoslovu odpravili na dvourno vožnjo po semiških obronkih.
Na parkirišču pred Kulturnim centrom so otroci lahko izkoristili kotiček Škrat mobila za igro in ustvarjanje.
Pisano paleto stojnic domače obrti si je bilo mogoče ogledati v soboto popoldne na Štefanovem trgu.
Improvizirano poroko je letos spremljala povorka svatov in ostalih gostov (Srbsko kulturno umetniško društvo Kočevje, Društvo narodnih noš in kočijažev Vodice, Plesna skupina Vrtičkarji, DKŽ Dolenjske Toplice), ki se je vila skozi prenovljeno trško jedro, prevzem neveste pa se je odvil na idiličnem semiškem »ganku«. Pri »šrangi« je sodelovala Mladinska folklorna skupina Semiška ohcet. Tradicionalno semiško svetenje in sprejem neveste na ženinovem domu so vsakega ponesle v svoje misli.
Osrednjo prireditev so povezovali Nataša Medvešek, Dušan Kofalt in Primož Jakša. Zvečer so nas v plesne korake zazibali Mariachi Fiesta en Jalisco in Rok'n' band.
Nedeljski dan je bil namenjen pretežno otrokom. Otroško igrico Malina so za na najmlajše pripravili člani gledališča KU KUC, društvo Smnj na plac pa je organiziralo delavnice in igre za mlade družine. 21. Semiško ohcet smo zaključili v nedeljo s prireditvijo, ki jo že četrto leto zapored organizira JSKD OI Črnomelj, Vse tičice lepo pojo, kjer se predstavijo pevci in godci ljudskih viž Bele krajine. Navdušeni nad tem, kako bogato izročilo imamo v Beli krajini, smo sklenili, da Semiška ohcet domačemu kraju dviga dodano vrednost – s promocijo in izvedbo potrjujemo, da je Semič kraj dobrosrčnih ljudi.
V treh dneh si je prireditev ogledalo 2.000 ljudi iz celotne Bele krajine in Slovenije (obiskovalci so prišli iz Novega mesta, Trebnjega, Krškega, Kostanjevice, Ljubljane, Goriških Brd). Zelo veseli smo, da nam je z novo lokacijo uspelo narediti novo zgodbo, ki jo moramo do naslednje 22. Semiške ohceti le nadgraditi.
Že danes vabljeni na 22. Semiško ohcet 2016.
Organizacijski odbor 21. Semiške ohceti