Paliativna in integrirana oskrba bosta v prihodnosti postali pomemben del oskrbe hudo bolnih in starejših.
Bistvo integrirane in paliativne oskrbe je povezovanje različnih struktur izvajalcev, zato se v projektu »Integrirana mreža paliativne oskrbe in nevladnih organizacij« povezujejo izvajalci različnih področij zdravstva, sociale in nevladnih organizacij, ki izvajajo različne oblike pomoči na terenu. Splošna bolnišnica Novo mesto je v letu 2021 pričela z izvajanjem specialistične ambulante za paliativno oskrbo. V sklopu novonastalega Mobilnega paliativnega tima že izvaja obiske hudo bolnih na domu.
Kaj je paliativna oskrba?
Paliativna oskrba je celostna oskrba bolnikov, ki so v zadnji fazi bolezni, ko bolezni ni več možno ozdraviti in imajo postopno vedno hujše težave, (ki) katere jim omejujejo (normalne) vsakdanje aktivnosti. Paliativna oskrba (omogoča) nudi pomoč tudi bolnikovim bližnjim (svojcem in ostalim najbližjim), ki se pri napredovanju bolezni in slabšanju zdravstvenega stanja bolnika soočajo z izgubo in žalovanjem.
Težave bolnika v zadnji fazi bolezni so lahko zelo različne (zdravstvene, psihološke, ekonomske) zato je nujno, da pristopimo k reševanju težav celostno. Celostni pristop sestavljajo različne službe javne infrastrukture (zdravstvo, CSD, ZPIZ, Centri za krepitev zdravja) in nevladnih organizacij (Slovensko društvo Hospic, Rdeči Križ) ter predstavniki različnih veroizpovedi.
Kako se lahko pacienti vključijo v paliativno oskrbo v Splošni bolnišnici Novo mesto?
Za obravnavo v ambulanti za paliativno oskrbo potrebujete napotnico, ki jo lahko izda osebni izbrani zdravnik, lečeči specialist ali onkolog. V ambulanto se lahko naročite, tako da pokličete na telefonsko številko ali pošljete elektronsko sporočilo z osebnimi podatki. V najkrajšem času vas bodo kontaktirali in se z vam dogovorili glede predvidene obravnave.
Več informacij o paliativni oskrbi najdete v priloženih letakih.