V četrtek, 14. 10. 2021, ob 17.30 vas soorganizatorji v okviru Tedna otroka vabimo v Kulturni center Semič, na predavanje dr. Miha Kovača z naslovom ZAKAJ JE BRANJE POMEMBNO ZA OTROKE?Dr. Miha Kovač je profesor na ljubljanski Filozofski fakulteti. Zadnjih pet let je sodeloval v mednarodni mreži Eread Cost, namenjeni raziskovanju sprememb, ki jih v bralnih navadah in razumevanju prebranega povzročajo zaslonske tehnologije. V prvi polovici poklicnega življenja je bil urednik oziroma glavni urednik v različnih knjižnih in časopisnih založbah.
Miha Kovač je avtor knjižne uspešnice Berem, da se poberem, ki je izšla pri Mladinski knjigi leta 2020. Ali ima branje knjig v dobi digitalnih medijev sploh še smisel? Zakaj bi se prebijali čez obsežne romane, ko pa si lahko ogledamo serijo, pobrskamo po spletu ali preprosto čas preživljamo kako drugače? Knjiga z naslovom Berem, da se poberem ponuja deset razlogov za branje, ki dokazujejo, da ima branje knjig številne pozitivne stranske učinke. Eden izmed njih je tudi tale: Otroci, ki odraščajo v beročem okolju, so v življenju uspešnejši.
V digitalnih časih postaja vprašanje zakaj sploh še brati knjige izjemno aktualno. Odkar so se tako rekoč vse telekomunikacijske naprave zlile v eno samo napravico, pametni telefon, se dvomi, ali še potrebujemo knjigo v tiskani obliki, bolj in bolj krepijo – ne nazadnje so zabavne, pripovedne in izobraževalne vsebine, pogosto v preprostejših, cenejših in bolj zabavnih oblikah dostopne na spletu. Ali ima torej branje tiskanih knjig sploh še smisel?
Miha Kovač bo v svojem predavanju pokazal, da je branje knjig v otroštvu odličen pripomoček za vzpostavljanje vezi med otroci in starši, hkrati pa si otroci skozi branje širijo in poglabljajo besedni zaklad, urijo delovni spomin in razvijajo domišljijo. Te lastnosti po rezultatih številnih sodobnih raziskav pozitivno vplivajo na otrokov nadaljnji razvoj in njegovo uspešnost v življenju, zato branje ostaja ena od tistih neprecenljivih reči, ki jih starši lahko ponudijo otrokom. V predavanju bomo tudi nakazali, kje in kdaj lahko branje knjig vsaj deloma nadomestimo z uporabo drugih medijev ter kako poiskati ravnovesje med zaslonskimi in tiskanimi mediji.
Dr. Miha Kovač je predavatelj založništva na ljubljanski Filozofski fakulteti, ki se že vrsto let ukvarja s preučevanjem branja in bralnih navad, zadnjih pet let pa je sodeloval tudi v mednarodni mreži strokovnjakov Eread Cost, namenjeni raziskovanju sprememb, ki jih v bralnih navadah in razumevanju prebranega povzročajo zaslonske tehnologije. Doslej je izdajal večinoma strokovne knjige in članke, knjiga Berem, da se poberem, pa je njegovo prvo poljudno delo. Že prvo leto po izidu je bilo prevedeno v šest jezikov.
Prijazno vabljeni starši, vzgojitelji, učitelji, knjižničarji in vsi, ki vas ta tema zanima!
Prijave: tic@kc-semic.si ali 040 625 148.Predavanje je brezplačno in bo potekalo v skladu z ukrepi in priporočili povezanimi s Covid 19 (PCT).