Izbrani izvajalec je z gradbenimi deli na projektu ureditve trškega središča v Semiču začel v aprilu 2014. Dela so v polnem teku na celotnem območju predvidene gradnje in potekajo skladno s terminskim planom. Trenutno potekajo dela na rekonstrukciji komunalnih vodov, v teku je rekonstrukcija stopnic na trgu severno od cerkve in ureditev platoja pri župnišču ter platoja pri vhodu v kletne prostore muzeja.
Na trgu pred cerkvijo sv. Štefana potekajo arheološka izkopavanja. Ta so odkrila ostanke protiturškega obzidja, ki se navezujejo na še ohranjeno obzidje okoli cerkve. Obzidje, ki so ga začeli graditi okoli leta 1526, je prvič zarisano na franciscejskem katastru iz prve polovice 19. stoletja. Pred cerkvijo sta bili najdeni dve liniji obzidja: notranja linija obzidja z dvema stolpoma in zunanja linija obzidja, ki se prav tako naveže na vogalna okrogla stolpa. Ob cerkvi se je do konca 18. stoletja nahajalo tudi župnijsko pokopališče, ko so ga prestavili k cerkvi sv. Duha na Selih pri Semiču, zato je bilo ob arheoloških izkopavanjih najdenih tudi nekaj skeletnih pokopov z zelo skromnimi pridatki (jagode rožnega venca, križec, svetinjica...). Vse kaže, da je taborsko obzidje v Semiču predstavljalo močno protiturško trdnjavo na robu Bele krajine. Skladno z ugotovitvami arheoloških izkopavanj se pripravlja projekt prezentacije arheoloških najdb, ki bo vključena v trenutno urejanje trškega središča Semiča.
Posnetek celotnega območja investicije iz zraka, katerega je ustvaril Aleksander Riznič, si lahko ogledate tudi na
tej povezavi.
Operacijo delno financira Evropska unija in sicer iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, Evropa investira v podeželje.